ul. Sienkiewicza 27 (tylko NFZ)
64-330 Opalenica, tel.: 530-939-373ul. Jaśminowa 12
64-330 Opalenica, tel.: 61-44-75-166
Chirurgia stomatologiczna – dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. Częste schorzenia to zębopochodne stany zapalne, a w szczególności ropnie oraz okołowierzchołkowe, przewlekłe stany zapalne.
Chirurgia stomatologiczna to już dzisiaj nie tylko zabiegi usuwania zębów. W ramach tej dziedziny wykonywanych jest cały szereg zabiegów w obszarze obejmującym jamę ustną, w tym zabiegi wspomagające inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję – resekcje wierzchołka korzenia, periodontologię – chirurgia przyzębia, protetykę – chirurgia przedprotetyczna, czy wreszcie najnowocześniejszy dział – implantologię. Chirurgia stomatologiczna dotyczy wszystkich krwawych zabiegów, które wykonuje się w jamie ustnej w celu likwidacji stanów zapalanych i poprawy warunków anatomicznych kości szczęk i tkanek miękkich.
Dlaczego należy usuwać korzenie?
Po pierwsze dlatego, że ząb pozbawiony korony jest nieestetyczny i niefunkcjonalny – brak korony eliminuje ząb ze zgryzu i zmienia rozłożenie sił pomiędzy dolnymi i górnymi zębami. Po drugie, pozostawiony w dziąśle korzeń zęba stanowi potencjalne ognisko zakażenia i może powodować różne powikłania (od ropni i torbieli po zapalenie tkanek okołowierzchołkowych czy też zapalenie kości szczęki). Po trzecie, jeżeli korzeń jest objęty próchnicą – stanowi zagrożenie dla całego organizmu, zwłaszcza dla serca, nerek, płuc oraz wątroby. I wreszcie – pozostałości po martwych lub popsutych zębach mogą zacząć boleć praktycznie w każdym momencie.
Czy zawsze należy usuwać korzenie?
Jeśli korzeń jest zdrowy i wystaje przynajmniej milimetr nad poziom kości, stomatolog może podjąć próbę jego ratowania. Taki korzeń należy przeleczyć kanałowo i odbudować protetycznie za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego oraz porcelanowej korony. Natomiast jeśli korzeń jest złamany poddziąsłowo i/lub jest objęty próchnicą – jego ratowanie nie ma większego sensu.
Ból podczas usuwania korzenia zęba
Dysponujemy obecnie środkami znieczulającymi, które całkowicie niwelują uczucie bólu. Tak więc nawet jeśli korzeń zęba boli i towarzyszy mu duża opuchlizna dziąsła, nie oznacza to, że zabieg będzie wyjątkowo bolesny. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Po zabiegu może się pojawić lekki dyskomfort – w tym przypadku wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe, aby poradzić sobie z dolegliwościami.
Periodontologia – zajmuje się leczeniem chorób przyzębia (dziąseł i kości). Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie przyzębia – paradontoza, w skrajnych przypadkach prowadząca do utraty uzębienia.
Jak powstaje paradontoza?
Stan zapalny dziąseł powodują bakterie obecne w osadzie i kamieniu nazębnym. Czasami jest to skutek niewłaściwych uzupełnień protetycznych lub ich brak, nieprawidłowy zgryz, także choroby ogólnoustrojowe jak cukrzyca czy osteoporoza. Pierwszym, a czasami jedynym objawem, jest krwawienie z dziąseł pojawiające się podczas szczotkowania zębów. Poza tym pojawiają się też takie objawy jak:
Do najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii stomatologicznej w naszym gabinecie należą:
• odbudowa kości,
• podcięcie wędzidełka,
• podniesienie dna zatoki,
• przeszczep tkanek,
• recesje dziąseł,
• usuwanie zębów (w tym ósemek i zębów zatrzymanych – tkwiących w kości z różnych powodów),
• zamykanie zatoki szczękowej
• wszczepianie implantów oraz zabiegi przygotowujące pacjenta do tej czynności
Międzyrzecz, Szamotuły, Pniewy, Poznań, Zbąszyń, Luboń, Kościan, Buk, Grodzisk Wielkopolski, Świebodzin, Stęszew, Nowy Tomyśl oraz Opalenica
Ul. Jaśminowa 12
64-330 Opalenica
Tel.: 61-44-75-166